Wystawa fotografii „Różna oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać?” - Elżbieta Dzikowska

9- 29 października, plac BCK

Do obejrzenia wystawy bardzo gorąco zaprasza sama jej autorka- Elżbieta Dzikowska, którą wielu z nas pamięta z barwnego programu „Pieprz i wanilia”  , dzięki któremu mogliśmy zwiedzać najbardziej egzotyczne, ciekawe i piękne miejsca na naszej ziemi.

Część z nas chwile spędzone przed telewizorem wraz z Elżbietą Dzikowską i Tonym Halikiem wspomina do dziś. W zaproszeniu do kolejnej podróży, tym razem do świata kobiet, przesłanym przez samą autorkę wystawy, czytamy:

„Jestem kobietą, nic więc dziwnego, że podczas moich, kilkudziesięcio już letnich podróży po świecie ta problematyka zwróciła moją uwagę. Zwłaszcza dzięki fotografii, która pokazuje lepiej niż słowo jak odmienne są pojęcia piękna na różnych kontynentach, w różnych krajach, w różnych cywilizacjach i klimatach. Starałam się to udokumentować. To nie jest moje  tylko spostrzeżenie, ale potwierdzam, że kobiety pragną się podobać. Nie tylko mężczyznom, ale także innym kobietom, a przede wszystkim samym sobie. Ładny wygląd  sprzyja dobremu samopoczuciu. Więc  kobiety od wieków  się stroją, wymyślają coraz to nowe fryzury, noszą biżuterię, malują się, tatuują, zależnie od swoich wzorców kulturowych. W etiopskim plemieniu Mursi wkładają sobie w przedziurawioną dolną wargę gliniany krążek, w birmańskim plemieniu Padang zakładają na szyję obręcze, w wielu krajach popularne są tatuaże a nawet skaryfikacje. To wysoka cena piękna. Na szczęście, bardziej popularne jest przydawanie sobie urody dzięki biżuterii, która bywa  dziełem sztuki ale i amuletem chroniącym przed różnymi dopustami. To, co robią kobiety, żeby się podobać, jest zatem bardzo ważnym  przejawem kultury i tradycji, która – o dziwo! – bywa podobna mimo wielkiej niekiedy odległości.”

Zapraszam serdecznie mieszkańców Biłgoraja do obejrzenia mojej wystawy.

 Elżbieta Dzikowska

» powrót

Różne oblicza piękna

08.10 - 29.10 2020